Информация
Град Велико Търново се намира в централна България в подножието на Стара планина. Разположен е на историческите хълмове Царевец, Трапезица и Света Гора, надвиснали над река Янтра и широките й меандри. Градът отстои на почти на равни разстояния от най-големите градове в страната – 241 км североизточно от София, 228 км югозападно от Варна, 192 км североизточно от Пловдив и 224 км северозападно от Бургас. Благоприятният климат, наличието на природни и исторически забележителности и развитието на народните художествени занаяти създават предпоставки за развитието на туризма. Велико Търново е един от най-красивите градове в България. През многовековното съществуване на града тук са създадени и съхранени неповторими паметници на културата, свързани със славната история на българския народ. Запазените останки от крепостите, дворците и църквите са неми свидетели на разцвета на българската култура през XII -XIVв. Това е град, който прави впечатление и въздейства с оригиналната си, неповторима, специфична възрожденска архитектура. Тя оставя неотразимо впечатление, което няма равно на себе си. Велико Търново е все по-притегателен център за туристи от България и чужбина и е място което трябва да се посети.
Интересни места
Архитектурно-музеен резерват “Царевец”
Повече от 200 години Търново, един от древните български градове, наследник на една хилядолетна праисторическа, тракийска и антична култура, е център на политическия, стопанския и културния живот на средновековната българска държава.
Хълмът Трапезица е втората крепост на вътрешния град. Намира се на десния бряг на р. Янтра, северозападно от Царевец. Този хълм също предствалява естествена крепост, заобиколена от трите си страни от реката.
Асенова махала-в подножието на хълмовете Царевец и Трапезица, от двете страни на р.Янтра още по времето на първите Асеновци е имало обособен квартал, който през XIII в. се споменава в писмените извори като Нов град, днешната Асенова махала
Църква “Св. Димитър Солунски”-Църквата се намира под североизточния склон на Трапезица, на десния бряг на р. Янтра. По своя архитектурен вид тя е еднокорабна, едноапсидна, кръстокуполна, с предапсидно пространство и притвор.
Църквата “Св. Четиридесет мъченици”-Това е най-известният средновековен български паметник във Велико Търново. Построена е и е стенописана от българския владетел Иван Асен II в чест на голямата победа на българите при Клокотница над войските на епирския деспот кир Теодор Комнин на 22 март 1230 г.
Църква “Св. Апостоли Петър и Павел”-Църквата “Св. Апостоли Петър и Павел” се намира в подножието на северния склон на хълма Царевец. По своя архитектурен план тя е едноапсидна, кръстокуполна църква. Наосът е разделен от два реда колони на три кораба.
Самоводската чаршия – Занятчийската чаршия е значим музеен обект във Велико Търново. Комплексът се състои от реставрирани и адаптирани възрожденски или следосвобожденски къщи от втората половина или края на XIX в.
Музей “Възраждане и Учредително събрание – Сградата на едновременния турски конак е едно от най-впечатляващите творения на майстор Кольо Фичето.Конакът е свързан и със събитие от изключително историческо значение. Тук са се водили заседанията на Учредителното събрание, което изработва първата българска конституция – Търновската конституция.
Археологически музей – Велико Търново-Най-ценните археологически находки, отразяващи живота във Великотърновския регион от дълбока древност до ХІV в., са представени в Археологическия музей – Велико Търново.
Музей “Нова и най-нова история на България”-Музеят се намира на пл. “Съединение” в съседство със сградите на Конака /сега музей “Възраждане и Учредително събрание”/, стария турски затвор и дебоя, понастоящем Териториална дирекция “Държавен архив”.
Църква “Св. Георги”-Тази църква се намира под южния склон на хълма Трапезица, на десния бряг на р. Янтра. Тя е малка, еднокоробна, едноапсидна, с тесен притвор и полуцилиндричен свод.
Спектакъл “Звук и светлина”
Аудио-визуалният спектакъл “Звук и светлина” е уникална атракция за Европа. Подобни спектакли има на не повече от три места по света. На подобно шоу могат да се насладят посетителите на Египетските пирамиди. Драматична музика, разноцветни светлини, лазери и църковни камбани, събрани в едно, разказват славната и трагична история на Второто Българско Царство (1185 – 1393 г.) Спектакълът е уникална атракция и част от магията на Царевград Търнов. Стотиците цветни светлини, трите лазерни лъча, представят моменти от българската история, битките срещу османските орди, годините на турското иго, революционното движение и Освобожданието. Най-доброто място за наблюдаването му е на площада пред Царевец, който носи името на Цар Иван Асен II. Преди представлението позвънете на телефон 636828 за резервации. Снимането на самия спектакъл не е забранено, но не се и препоръчва, за да не се смущават другите зрители.
Редовни събития
Редовни събития са Международния фолклорен фестивал, годишни чествания на празника на града на 22-март и на обявяването на независимостта на България, както и старопланинският събор “БАЛКАН ФОЛК”.
Линкове за района
Официален сайт на града – http://www.veliko-tarnovo.net/